Genelİç Mimarlık

Geçmişten Gelen Anlamıyla YILBAŞI ve Günümüzdeki Yorumuyla EL YAPIMI YILBAŞI SÜSLEMELERİ

Yılbaşı tarihi ve el yapımı yılbaşı süslemeleri

Yılbaşı diye isimlendirdiğimiz kelimenin ve ona verdiğimiz anlamın geçmişi çok eskilere dayanır. Mezopotamya’da yaklaşık olarak M.Ö. 2000’li yıllarda ilkbaharın gelişi için kutlanılmaya başlayan yılbaşı, sonra  Mısırlılar tarafından Nil taşkınlarını kutlamak amacıyla devam eder. Nil taşkınlarının olması Mısırlılar için önemli bir olaydır çünkü bu taşkınlar eğer gerçekleşmez ise bölgeyi kuraklık ve ölüm bekler. Bu nedenle Mısırlılar Nil taşkınlarına yaşam anlamı yüklerler ve taşkınların olmasını kutlarlar.

Türkler ise 21 Aralık’ta Nardugan Bayramı (Nar:güneş, Dugan: doğan anlamına gelir)  olarak kutlarlar bu günü. Türklerin inancına göre 21 Aralık’ta aydınlık (iyilik) ve karanlık (kötülük) birbiriyle savaşır ve savaşı aydınlık (iyilik) kazanır. Türkler için kutsal olan güneş iyiliğin savaşı kazanmasıyla tekrar yükselir ve Dünya aydınlanır. Güneş ve Ağaç Türkler için yaşamı ve yeniden doğuşu simgeler. Bunun şerefine Nardugan Bayramında her yer temizlenir, güzel kıyafetler giyilir ve  Akçam (Uluçam) ağacı etrafında toplanılır, hediyeleşilir ve yeni yılda gerçekleşmesi istenen dilekler için ağaca çaput bağlanır. Çamın anlamı onun bereketli olmasındadır. Her zaman yeşil kaldığı ve insanlara nefes verdiğine inanıldığı için değerli bir ağaç olarak görülür.

Türklerin Anadolu’da binlerce yıldır sürdürdüğü bu iyilik hareketini St.Nikolaos devam ettirir. Hristiyanların Noel Baba figürü olarak ele aldıkları St.Nikolaos Myra (Demre) kasabasında yaşayan bir azizdir. Denizcilerin koruyucusu ve yardımsever biri olarak bilinir. St.Nikolaos’ın Noel Baba figürü olmaya başlaması ilk kez Almanya’da görülür ve diğer ülkelere yayılır.

El yapımı yılbaşı süslemeleri

Yılbaşı, yukarıda gördüğünüz gibi yaşamı ve umudu kutlamak için bütün kültürler içerisinde yer almıştır. Bana göre en çok bu sene kutlamalıyız yeni yılın gelişini çünkü bu günlerde sağlığımızla sınandığımız bir dönemden geçiyoruz. Gelecek yılı umutla ve sağlıklı yaşam dilekleriyle karşılayacağımız bu yılın son günlerinde sizlerle, internette bulduğum ve evdeki atık materyalleri de değerlendirerek yapabileceğiniz bazı el yapımı yılbaşı süslemeleri önerilerini paylaşmak istedim. Unutmayın böyle özel günlerde dünyanızı renklendirmek için süslemeleri satın almanıza gerek yok. Hepimizin evinde olan materyallerle siz de çok güzel el yapımı süslemeler yaparak, yaşam alanlarınıza minik dekoratif dokunuşlar yaratabilirsiniz.

Öncelikle yılbaşı ağaçlarından bahsetmek istiyorum. Birbirinden farklı malzeme ve şekillerde tasarlayıp kullanabileceğiniz yılbaşı ağaçlarını bir araya topladım.

(Görsel https://tr.pinterest.com/pin/361273201355782275/ adresinden alıntıdır)

Hem size kullanım alanı sağlayacak, işlevsel olacak hem de görsel olarak sevebileceğinizi düşündüğüm bir tasarımdan başlamak istedim. 10-12 cm derinliğindeki ahşap parçaları birbirine çam ağacı şekli oluşturacak şekilde tutturabilirsiniz. Hem hediye paketleriniz için raflarınız olur, hem de güzel süsler asıp duvarlarınızı renklendirebilmeniz için askı aparatlarınız olur. Üstelik yılbaşı sonrasında da raflarınızı ve askılıklarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yapım aşamaları;

1.Çizim ve boyutlandırma, montaj detayları

  1. Ahşapların kesimi ya da kestirilmesi
  2. Eğer doğal ağaç kullanıyorsanız ahşabı Planya’dan geçirtebilirsiniz ancak yapı marketlerden aldığınız ahşap için genelde buna ihtiyaç duymazsınız.
  3. Ahşapların ihtiyacı varsa onları zımpara işleminden geçirebilirsiniz. Bu daha pürüzsüz bir yüzey ve kavisli köşeler, kenarlar elde etmenizi sağlar. Hem de vernik için bir alt yapı sağlamış olursunuz.
  4. Parçaların çizime göre birleştirilmesi için ahşap çivisi ya da ahşap tutkalı kullanabilirsiniz.
  5. Birbirinden farklı duvara montaj yöntemleri ve aparatları var. Bunlardan sizin için en uygun olanını seçip, Duvara montajını gerçekleştirebilirsiniz. Rafınıza kalın bir zincir ya da halat monte edip bu şekilde duvarınıza asabilirsiniz. Eğer vida başlıklarınızın görünmesinden çekinmezseniz vida ile de duvara tutturabilirsiniz. Bu çok doğal bir görüntü sağladığı için ben bu tekniği tercih edebiliyorum bazen. Vida renginizi de bunu düşünerek seçmenizi öneririm. Montajınızı dışarıdan fark edilmeyecek şekilde yapmanızı sağlayacak aparatlar da seçebilirsiniz. Rafınızı duvara sabitledikten sonra askı aparatlarınızı da monte edebilirsiniz.
  6. Dekorasyon sizin yaratıcılığınıza, yaşam alanlarınızın renklerine, ışığına vs. kalmış bir durum. Raflarınızın ve askı aparatlarınızın olması sizi bu konuda özgürleştirecektir diye düşünüyorum.

Yukarıda verdiğim örnek biraz zahmetliydi kabul ediyorum. Eğer ahşap işleriyle uğraşmaktan hoşlanıyorsanız tercih edebilirsiniz ancak daha pratik bir şey denemek isterseniz aşağıdaki örnekler sizin için daha uygun olabilir. Merak etmeyin yukarıdan aşağıya zordan kolaya olacak şekilde öneriler hazırladım.

Eğer benim gibi yürüyüşe çıktığınızda yere düşen kozalakları ve ağaç parçalarını toplamaktan hoşlanıyorsanız, güzel bir doğa yürüyüşüne çıkıp, yere dökülen parçaları toplayabilir ve bunları güzel bir geri dönüşümün parçası haline getirebilirsiniz.

(Görsel https://tr.pinterest.com/pin/4855512088328983/ adresinden alıntıdır)

Yapım aşamaları;

1.Duvarınıza asacağınız herhangi bir altlık seçip, bu altlık üzerine topladığınız parçaları ağaç şekli oluşturacak şekilde           sıcak silikon yardımıyla yapıştırabilirsiniz.

2.Seçeceğiniz altlık istediğiniz boyutta bir mukavva olabilir. İsterseniz onu sprey boya yardımıyla boyayabilirsiniz.                  Hatta ahşap çıtalarla çerçeve bile yapabilirsiniz.

  1. Süsleme için evde bulunan takılarınızdan, zincirlerinizden yardım alabilirsiniz.
  2. Duvara montajı için tasarımınızın ağırlığına göre güçlü bir çift taraflı banttan yardım alabilirsiniz ya da tablo gibi asabilirsiniz.

Aşağıdaki ağaç ise evde kullandığınız tuvalet kağıdı, havlu kağıt rulolarını biriktirip keserek yapabileceğiniz bir örnek. Bu örnekte pvc borular kullanılmış sanırım ama bana kalırsa evdeki ruloları kullanarak da yapılabilecek bir örnek.

(Görsel https://tr.pinterest.com/pin/476255729341632258/ adresinden alıntıdır)

Yapım aşamaları;

1.Bir atık materyal çöpünüz olsun ve geri dönüştürebildiğiniz ya da geri dönüşüm için verebileceğiniz materyalleri                  bunun içine atın. Pandemi döneminde evde kaldıkça bizler ve çocuklar için ne büyük eğlenceler çıkıyor o atık                        materyal çöplerinden bilemezsiniz.

2.Atık materyal çöpünüzde biriktirdiğiniz kağıt ruloları istediğiniz boyutlarda kesin ve arka plan olarak seçtiğiniz                    alanın üzerine sıcak silikon ile yapıştırın. İçlerini ister boyayın, isterseniz rengarenk objeler yerleştirin. Çam ağacınız          hazır.

Kağıt rulolardan vs. elde edeceğiniz koni şeklinin üzerine silikon ya da yapıştırıcı yardımıyla evinizde bulunan herhangi bir ipi ya da kumaşı dolayarak aşağıdaki gibi minik ağaçlar elde edebilirsiniz.

(Görsel https://tr.pinterest.com/pin/327144360437042152/ adresinden alıntıdır)

Plastik kaşıkların uçlarını çıkartıp, boyayın ardından bu uçları koni şeklinin üzerine şekildeki gibi yapıştırın. Boya olarak eski simli ojelerinizi de kullanabilirsiniz.

(Görsel https://tr.pinterest.com/pin/85005511700202152/ adresinden alıntıdır)

Siz de benim gibi önümüzdeki yılı bol seyahatli geçirme dilekleriyle karşılayanlardansanız ve bolca bavulunuz varsa belki bunları üst üste koyarak bir ağaç tasarlayabilirsiniz. Üstüne de seyahatlerinizden anı olsun diye biriktirdiklerinizi asabilirsiniz. Belki yeniyıl dileğimizi görür ve bol bol seyahat etme, yeni yerler keşfetme fırsatı verir bize kim bilir.

(Görsel https://hips.hearstapps.com adresinden alıntıdır)

Gelecek yıla anılarıyla girmek isteyenlerdenseniz sevdiğiniz resimlerin çıktısını alıp duvara ağaç şeklinde yapıştırabilirsiniz. Etrafını şerit led ile çerçeveleyebilirsiniz.

(Görsel https://tr.pinterest.com/pin/2814818507116765/ adresinden alıntıdır)

Eski bir dergi sayfasını da aşağıdaki gibi kesip, çöp şişe yerleştirerek değerlendirebilirsiniz.

(Görsel https://tr.pinterest.com/pin/139611657182427501/ adresinden alıntıdır)

Evinize renk katabileceğiniz diğer süslemeler için aşağıya göz atabilirsiniz;

Hiç çubuk tarçınları böyle gördünüz mü?

(Görsel https://tr.pinterest.com/pin/351914158389735452/ adresinden alıntıdır)

Doğa yürüyüşünde yerden topladığınız kozalaklar çok işinize yarayabilir

(Görsel https://tr.pinterest.com/pin/348043877458087943/ adresinden alınmıştır)

Farklı boyutlarda kestiğiniz kağıtları birbirine kar taneleri şeklinde tutturabilirsiniz. Renklendirmek sizin tercihinize kalmış.

(Görsel https://tr.pinterest.com/pin/499125571208214095/ adresinden alınmıştır)

Bu arada şöminem yok diye üzülmeyin. Siz isterseniz her şey olur.

(Görsel https://www.housebeautiful.com/entertaining/holidays-celebrations/g3952/diy-christmas-decorations/ adresinden alıntıdır)

Daha fazla uzatmadan burada yazımı sonlandırmak istiyorum. Umarım önümüzdeki yıl hepimize başta sağlık olmak üzere tüm istediklerimizi getirir. Mutlu yıllar dilerim.

Bu yazıyı beğendiyseniz, bu yazımı da beğenebilirsiniz. Zaman Kavramı Kendine Saat Olarak Bir Beden Bulursa: Birbirinden farklı Duvar Saati Tasarımları

***Faydalanılan kaynaklar;

Yılbaşı tarihçe için;

  • www.aydintarih.com
  • http://blog.milliyet.com.tr/yilbasi-nin-tarihcesi-ve-turklerde-agac-gunes-kultu/Blog/?BlogNo=282307

***İçerik yazara aittir

yılbaşı, yılbaşı tarihi, yılbaşı anlamı, el yapımı yılbaşı süslemeleri, yılbaşı dekorasyon önerileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir