GenelMimarlık

Modern Zaman Kuleleri

Bu yazım kapsamında daha önce tarih kitaplarından duymaya alışkın olduğumuz, diğer ülkeleri gezme fırsatı yakalayanların anlattıklarından bildiğimiz ya da ülkemizdeki tarihi örneklerini görme şansını bulduğumuz ancak günümüzde anlam, şekil ve işlev değiştiren bir kavram haline gelen ve büyük şehirlerde artık sıklıkla etrafımızda görmeye başladığımız, hatta ekranlarda reklamları bu sıralar sürekli öne çıkan kulelerden bahsetmek istiyorum.

Kule nedir?

Britannica , kuleleri; ‘Taban alanı ile oran içerisinde boyu uzun olarak inşa edilen  herhangi bir yapı türü ’ olarak tanımlamıştır ve şu bilgiyi de eklemiştir; bu yapı türleri tek başına ayakta durabildikleri gibi bir duvara bitişikte durabilirler.

Geçmişten günümüze kadar kuleler farklı amaçlar için inşa edilmiş ve kullanılmıştır.

Bu amaçlar; savunma amaçlı olarak etrafı gözlemlemek için olabildiği gibi, dini inançlar gereği inşa edilmiş de olabilir ya da kiliseye hizmet edecek bir Çan Kulesi de olabilir. Yeri geldiğinde bazı kuleler, bir salgının yayılmasını engellemek için karantina alanı olarak kullanılmış, yeri geldiğinde ise Feodal dönemde asilzade sınıfına ait tutsaklar için esaret kulesi olmuştur. Günümüz tarihine daha da yakınlaştıkça teknolojinin gelişmesi ve inşaat materyallerinin değişmesi ile kuleler farklı amaçlar ile inşa edilmişler ve şehrin simgesi yapılar olarak görülmeye başlanmışlardır.

 

Galata Kulesi / İstanbul
Pisa Kulesi / İtalya
Kız Kulesi / İstanbul
Eyfel Kulesi / Paris

 

Peki günümüzde büyük şehirlerimizin birçoğunda görmeye başladığımız ‘Modern Zaman Kuleleri’ hangi amaçla inşa ediliyorlar?

 

Modern zaman kulelerine bir örnek / Chicago

 

Ben de bu sorunun yanıtını aramak istedim yazım içerisinde,

Hangi işlevi yerine getiriyor bu modern zaman kuleleri?

Şimdilerde Olabildiğince çok yüksekler ve  içerisinde yaşayan  O insanı alıp en tepeye gökyüzüne en yakın yere doğru taşıyorlar, böylece aşağıdaki Dünya’dan ve aşağıdaki insanlardan kopartıyorlar. Yukarılara çıktıkça aşağıdaki her şey küçülüyor, küçülüyor ve küçülüyor…

Kuleler yükseldikçe, fiyatlar ve beklentiler de büyüyor, büyüyor ve büyüyor…

Dolayısıyla maddi gücü olan ulaşabilirken, olmayan ulaşamıyor. İnsanlar arasındaki maddi seviye farkları açıkça ortaya çıkıveriyor.

Sonra benim aklımda bazı sorular beliriyor.

Eski dönemlerde  savaş halleri sıklıkla gerçekleştiği için kuleler yapılırken, Günümüzde modern zaman kuleleri ne için yapılıyor peki?

Neden bu kadar yükseğe çıkmak zorunda olsun ki insanlar?

Günümüzde aşağıyı gözlemlemek için bir savaş durumumu var?

Ya da aşağıdakiler ile yukarıdakiler arasında bir yarış mı var?

Daha önceleri dini inanışları nedeniyle, Tanrı’ya yakın olmak için yapılıyordu kuleler , Modern zaman kuleleri de bunun için mi yapılıyor yoksa?

Geçmişte bu kuleleri yapmak, ülkenin güç göstergesi iken , bugün insanların birbirlerine güç gösterisi yapması için mi inşa ediliyor bu kuleler ?

Bir de tutsaklar ya da karantina hastalarını barındıran kuleler meselesi var tabii ,

Günümüzün en yaygın hastalığı hangisi ya da tutsak olduğunu fark edemeyen tutsaklar kimler şimdi?

 

 

 

***İçerik yazara aittir

Modern Zaman Kuleleri” üzerine 4 yorum

  1. Zaman ayırıp yazımı okuduğunuz ve yorum yaptığınız için çok teşekkür ederim. Değerli yorumlarınız benim için çok önemli.

  2. Çok güzel bir yazı, tüm samimiyetimle söylüyorum bakış açısı ve anlatım ders niteliğinde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir