GenelKültürel Miras

Friglerden Bize Kalan : Midas Tümülüsü-Gordion (Bölüm I)

Ankara Midas Tümülüsü

M.Ö. 1200’lü yıllarda Deniz Kavimleri göçü ile Anadolu topraklarına gelen Frigler kendileri ile birlikte bir ölü gömme adetini de bu topraklara getirirler. Frig geleneklerine göre ölen, Kral ailesi ya da asil bir zengin ise özel mezarlara gömülür. Dikdörtgen şeklinde kazılan toprak içerisine ahşap bir mezar odası yapılır ve ölü hediyeleriyle birlikte bu mezar odası içerisine gömülür. Ölünün gömülmesinin ardından mezar odasının çatısı örtülür, odanın etrafı moloz taşları ile doldurulur, çatının üzerine taşlar yığılır ve en üstü toprak ile örtülürdü. Bu anıt mezar tarzına Tümülüs adı verilmiştir.

Gordion Antik kenti farklı zaman dilimlerinde yapılmış, 80’den fazla Tümülüs’e ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan en büyüğü Midas Tümülüsü olarak adlandırılan büyük tümülüstür. (300 m. çap, 53 m. yükseklik) Midas Tümülüsü Anadolu’nun ve antik dünyanın ikinci yüksek tümülüsüdür.

Midas Tümülüsü Dış Görünüm ( Görsel yazara aittir. 07,2020)

Büyük Tümülüs’ün mezar odası ardıç ve çam ağaçlarından yapılmıştır. 80 cm’lik kaba kireç taşı ile çevrili olan mezar odası üçgen bir çatıya sahiptir. Çatının dışında bulunan molozlar üzerine ahşap kütükler dizilmiş ve düz bir çatı oluşturulmuştur. Düz çatının üzerine taşlar yığılmış, bu taşların üzeri ise kille ve toprakla kaplanarak tepeler oluşturulmuştur. Mezar odasında bir erkek iskeleti ve ona sunulan hediyeler bulunmuştur. Yapılan araştırmalara göre bu mezarın Midas’tan önce tahtta bulunan bir krala (Babası Gordios’a) ait olabileceği düşünülmektedir.

Midas Tümülüsü Girişi (Görsel yazara aittir, 07,2020)

Midas Tümülüsü Ankara-Polatlı’nın, 18 km. kuzeybatısında yer almaktadır. Tümülüs girişi Gordion Müzesi’nin giriş kapısının hemen karşısında yer almaktadır. Sizi bütün ihtişamıyla karşılayan Büyük Tümülüs’ün girişinde bilgi vermek amaçlı olarak kullanılan panolar ve resimler yer almaktadır. Bu karşılama alanının hemen ardında sizi dar bir koridor bekler. Bu dar ve uzun koridor sizi mezar odasının yer aldığı mekana götürecektir.

     Midas Tümülüsü, İç koridor Görünümü                 (Görsel yazara aittir, 07.2020)

 

Bu dar koridoru aştıktan sonra bugüne kadar ahşap olmasına rağmen sağlamlığını korumuş ve devasa görünen bir Tümülüs’ün içinde yer almanın mutluluğunu ve heyecanını yaşayabilirsiniz.

Midas Tümülüsü, Mezar odası girişi (Görsel yazara aittir, 07.2020)
Midas Tümülüsü, Ahşap Mezar Odası Görünümü (Görsel yazara aittir, 07.2020)
Midas Tümülüsü, Ahşap Mezar Odası Detayları (Görsel yazara aittir, 07.2020)
Midas Tümülüsü, Ahşap Mezar Odası Detayları (Görsel yazara aittir, 07.2020)

Ankara Gordion Ören Yeri hakkında daha fazla okumak için tıklayın;

Friglerden Bize Kalan: Gordion Antik Kenti II

***Görseller ve içerik yazara aittir.
***Kaynaklar: Gordion Müzesi

midas tümülüsü, gordion, kral midas

Friglerden Bize Kalan : Midas Tümülüsü-Gordion (Bölüm I)” üzerine 4 yorum

  1. Akıcı anlatım biçimini ve görselleri başarılı buldum başarınızın devamını diliyorum 🙏

  2. Değerli yorumunuz için çok teşekkürler. Elimden geldiği kadar bilgiler ve fotoğraflar toplayıp bu verileri paylaşmaya çalışıyorum. Umarım ilgisi olan, olmayan herkese faydalı olur. Bu topraklar çok çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmış, bu değerin kıymetini anlamak için bir yolculuğa çıktım. Bana bu yolculukta eşlik edenlere teşekkürler.

  3. Frigler hakkında verilen tarihi bilgiler çok fazla olmadığı için yapılan tüm araştırmalar ileride bu bölge ve bu kavmin değerinin daha iyi anlaşılmasını sağlayacak. Yolun açık olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir