GenelMimarlık

Mimari Üslup ve İnsan

Her gün geçtiğiniz yollar üzerinde ya da yaşamakta olduğunuz mahallenizde bile belki camınızdan dışarıya baktığınız zaman görebilirsiniz herhangi bir üslup sahibi olmayan yapıları. Bu yapılar yaşam alanlarımızın içerisine bir anda kondurulmuş, insanlar üzerinde bırakacağı etkiler düşünülmeden inşa edilmişlerdir sanki. Üstelik bizler bu yapıların içerisinde faaliyet gösterelim ya da göstermeyelim ,yoldan geçerken bile görsek bu yapılar ile bir şekilde etkileşim içerisine giriyoruz ve ne yazık ki bahsedilen yapılar bizim yaşam kalitemizi ve psikolojimizi fazlasıyla negatif anlamda etkisi altına alıyor. Sonunda ise üslubu olmayan yapılar bizi üslup yoksunu insanlara dönüştürüyor. Kim olduğumuzu, nasıl olduğumuzu , nasıl hissettiğimizi ve nasıl hissettirdiğimizi unutuveriyoruz birden.

                Mimari bir dili ve bütünlüğü olan yapılar ise birer sanat eseri gibi üzerinde ince ince düşünülmüş ve bu eserler üzerine ince ince işlenmiş yapılardır. Bu ister klasik tarzda bir yapı olsun, ister ise modern stilde inşa edilmiş bir yapı olsun. Her birinde kendine özgü birçok detay çözümü ve tasarımcısının anlatmak istediği bir öykü ve anlam vardır. Mimar ya da tasarımcı bir sanatçı, yapı ise bir sanat eseridir. Bu yapılarda vakit geçiren insanlar, her bir detayda farklı şeyler keşfedebilirler, bu keşifler onların düşünce dünyalarını zenginleştirebilir, daha çok düşünmelerine ve zihinlerinde daha çok şey üretmelerine yardımcı olabilir. Dahası insanlar bu yapılar ile etkileşim içerisine girebilirler ve mutlu olabilirler.

                Gerek binanın dış cephesi gerek ise iç mekânlarında hayata geçirilecek tasarımların kimlikli olması gerekir. Bu şekilde çevremizde nitelikli yapılar, tasarımlar yer alır. Nitelikli oluşan çevre ve kapalı alanlar, bu alanlar ile sürekli etkileşim halinde olan insanların hayat kalitesini yükseltir. Yaşam kalitesi artan insanlar ise gerek birbirleri ile olan ilişkilerinde gerek ise ürettikleri her konuda daha verimli olabilirler.

 

 

***Görsel yazara aittir.

***İçerik yazara aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir